top of page

YUMURTA KOLESTEROLÜ YÜKSELTİR Mİ? SPORCULAR İÇİN FAZLA YUMURTA TÜKETİMİ RİSKLİ Mİ?


Öncelikle sorumuzu cevaplamaya yumurtanın nasıl bir besin olduğunu tanımlayarak başlayalım.

Protein kalitesi en yüksek besindir. Yumurta proteininin %100’ü vücut proteinlerine dönüşebilmektedir.

%33 doymuş yağ, %16 çoklu doymamış, %51 tekli doymamış yağ içerir. Yani aslında doymamış yağ asitlerinden zengin bir kaynaktır. Bununla birlikte 186 mg kolesterol içerir. American Heart Association(AHA) günlük diyetle alınan kolesterolün 300 mg değerinin altında olması gerektiğini söylemişti-SÖYLEMİŞTİ!!

American Heart Association’nın 2020 yılında yayınlamış olduğu en son açıklamaya göre önceki baskılarında sunulduğu gibi diyet kolesterolünün <300 mg / gün ile sınırlandırılmasını kaldırmıştır çünkü mevcut kanıtlar diyet kolesterolü tüketimi ile serum kolesterolü arasında kayda değer bir ilişki olmadığını göstermektedir.

Kan kolesterol seviyelerimiz; temel olarak diyetle alınan kolesterolle değil vücutta üretilen kolesterol ile yükselir. Vücutta üretilen kolesterolün ham maddesi nedir derseniz de DOYMUŞ VE TRANS YAĞLAR!!!!

Bu sebeple genel olarak sağlıklı ve dengeli-Akdeniz Tipi gibi düşünülebilir- beslenen bir sporcunun kahvaltıda tükettiği yumurta miktarından özellikle bir SINIRLAMA YAPMAYA GEREK YOKTUR, TÜKETİLEBİLİR.

Ancak çalışmalara göre siz sedanter bir bireyseniz ve kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz varsa(tansiyon, diyabet gibi hastalıklarınız varsa) bu koşullar altında yumurta tüketiminizi haftada 3 gün ile sınırlamanın mantıklı olacağı söylenmektedir.

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page